Zakątkowe spotkanie ramadanowe / Ramadan meeting in Polistrefa

Drogie, Drodzy! Ramadan mubarak! Błogosławionego Ramadanu!

W połowie Ramadanu chcielibyśmy zaprosić Was wszystkich, naszych znajomych muzułmanów i niemuzułmanów, na zakątkowe spotkanie w nieformalnej atmosferze. Będzie to okazja do spędzenia czasu w przyjacielskim gronie oraz do porozmawiania na różne tematy, nie tylko religijne. A także szansa na przyniesienie nam czegoś w ramach zbiórki "Uchodźca też dziecko", o której więcej przeczytacie poniżej.

Ramadan jest dla muzułmanów miesiącem świętym, upamiętniającym początek objawienia Koranu Prorokowi Muhammadowi (pokój z nim). Wiążę się to z postem od świtu do zachodu słońca, kiedy to muzułmanie powstrzymują się od jedzenia, picia, palenia oraz czynności seksualnych. Powinni oni również szczególnie wystrzegać się popełniania grzechów, podczas gdy wszystkie dobre uczynki będą im wynagrodzone bardziej, niż w pozostałej części roku.

Aby lepiej poznać muzułmańskie zwyczaje związane z Ramadanem, jak również samemu doświadczyć jego niezwykłej atmosfery, w najbliższą środę o godzinie 20.00 spotykamy się w Fundacji Polistrefa na wspólnym iftarze.

Iftar to arabskie słowo, które w dosłownym znaczeniu możemy rozumieć jako ‘przerwanie postu’. Według tradycji Proroka Muhammada (pokój z nim) rozpoczyna się go przez zjedzenie paru daktyli i wypicie szklanki wody, po których następuje modlitwa wieczorna i wreszcie rozpoczęcie głównego posiłku. Dla muzułmanów jest to okazja do wspólnego celebrowania, odwiedzenia przyjaciół i rodziny oraz czynienia dobra poprzez dzielenie się jedzeniem z ubogimi.

Z tej właśnie okazji chcielibyśmy spotkać się z Wami podczas wspólnego posiłku ramadanowego w ramach cyklu #zakątkowespotkania Fundacji Polistrefa. Jeśli chodzi o jedzenie, zachęcamy Was do przynoszenia swoich kulinarnych specjałów bądź zamawiania gotowych dań. Mamy również możliwość zamówienia jedzenia z restauracji Zayka, jednego z niewielu miejsc w Krakowie oferujących posiłki halal.

Folks! Ramadan mubarak! Merry Ramadan!

As we are halfway through the Ramadan already, and it would be a pleasure to invite our Muslim and non-Muslim friends for a gathering in an informal atmosphere. It is going to be a chance to spend time in a friendly company, to eat together while chatting about religions and anything else.

Iftar is an Arabic word which literally means ‘breaking the fast’. According to the tradition of Prophet Muhammad (peace be upon him) it starts by eating few dates and drinking a cup of water, after which one should perform his evening prayer and after that proceed with the main dish. Muslims use this opportunity to celebrate together, visit friends and family and do good deeds by sharing food with less fortunate ones. This is why we would like to invite you for our community Ramadan meal in the Polistrefa Foundation.

Data spotkania: 14 czerwca 2017