Ilu jezydów z Syrii i Iraku musiało uciekać przed prześladowaniami? Czy sunnici i szyici mogą żyć razem w jednym obozie? I dlaczego w miejscowościach, które przyjęły dużą liczbę uchodźców, kościoły są pełniejsze?
Nie znacie odpowiedzi? W takim razie spotkanie "Czy uchodźstwo ma religię?" jest właśnie dla Was!
W ramach obchodów 3. Dnia Solidarności z Uchodźcami (15. października) zaprosiliśmy do Polistrefy ekspertów w tej dziedzinie –naukowców zajmujących się religioznawstwem i migracją z krajów bliskowschodnich, a także aktywistów, którzy „w terenie” mieli możliwość spotkania uchodźców i doświadczenia, jak niejednolitą stanowią oni grupę. Po zakończonym panelu dyskusyjnym nasze prelegentki i prelegenci postarają się też odpowiedzieć na Wasze pytania.
Ideą wydarzenia jest zaprezentowanie różnorodnych religii uchodźców przybywających do Europy. Uchodźcy bowiem to nie tylko muzułmanie, to również chrześcijanie z Kościołów wschodnich, zarówno katolickich, jak i prawosławnych. Bliski Wschód, o czym zdarza się zapomnieć w debacie publicznej, był przecież kolebką chrześcijaństwa, a Apostolski Kościół Ormiański czy Asyryjski Kościół Wschodu to jedne z najstarszych wspólnot chrześcijańskich na świecie. Słyszeliście o mandejczykach, potocznie nazywanych chrześcijanami świętego Jana lub o mających synkretyczne wierzenia kurdyjskich jezydach? Być może nie, tak samo jak o represjonowanych w Iranie bahaitach. Nawet jeśli mówimy o wyznawcach islamu nie możemy zapomnieć o jego wewnętrznym zróżnicowaniu, zresztą szyitów i sunnitów także należałoby dzielić ze względu na zniuansowane interpretacje religijne… O tym wszystkim i o jeszcze innych fascynujących faktach dotyczących religii Bliskiego Wschodu dowiecie się uczestnicząc w kolejnym wydarzeniu z cyklu #zakątkowespotkania. Serdecznie zapraszamy!
Działanie współfinansowane jest ze środków otrzymanych od Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Demokracja w Działaniu.
Data spotkania: 19 października 2017