PARTNERSTWO DLA ZWIĄZKÓW

Koalicja na rzecz ustawy o związkach partnerskich w Polsce

Zapraszamy organizacje pozarządowe, grupy nieformalne, inicjatywy i osoby prywatne, działające na rzecz praw człowieka, sprawiedliwości społecznej i równouprawnienia, do wspólnej akcji. Wspólnie stworzymy PARTNERSTWO DLA ZWIĄZKÓW – koalicję na rzecz wprowadzenia w Polsce ustawy o związkach partnerskich dla par jednopłciowych i różnopłciowych.

Ustawa, po wejściu w życie, parom wchodzącym w związki partnerskie da zarówno prawa, np. wspólne rozliczanie podatków i dziedziczenie w pierwszej grupie, jak i nałoży na nie obowiązki, m.in. współdziałanie dla dobra związku. Da też możliwość decydowania o leczeniu nieprzytomnego partnera lub partnerki, prawo do otrzymania zwłok zmarłej partnerki lub partnera celem pochówku i wprowadzi wiele innych zapisów, regulujących te dziedziny życia, w których partnerki i partnerzy mają utrudnioną bądź uniemożliwioną wzajemną opiekę, wsparcie i wspólne życie.

Bez względu na to, czy jesteśmy w relacji różnopłciowej, czy jednopłciowej, chcemy w świetle prawa tworzyć rodziny i być dla siebie – także w świetle prawa – osobami bliskimi. Tymczasem we czwartek 28 czerwca Sejmowa Komisja Ustawodawcza po zaledwie 30 minutach obrad, które trudno nazwać merytorycznymi, uznała złożone w sejmie projekty ustaw o związkach partnerskich za niezgodne z Konstytucją RP. Tą samą Konstytucją, której artykuł 32 mówi:„Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny”.

Mamy dość traktowania nas jak obywatelek i obywateli drugiej kategorii. Mamy dość niesłuchania nas i lekceważenia naszych postulatów! Bez szerokiej koalicji nie będziemy w stanie uzyskać rozwiązań prawnych, które dadzą osobom dotychczas przez prawo niedostrzeganym możliwość stworzenia rodziny, wzajemnej opieki i pomocy w trudnych sytuacjach życiowych.

Udowodnijmy, że ta sprawa nie dotyczy niewielkiej grupy Polek i Polaków. Pokażmy, jak wiele osób, również będących w relacji różnopłciowej, pragnie zawrzeć związek partnerski. Pokażmy, jak wiele osób, które zdecydowały się i mogły wziąć ślub, popiera ideę związków partnerskich. Działajmy po partnersku!

Połączenie sił już przyniosło efekty: wspólne akcje Miłość Nie Wyklucza, Trans-Fuzji, KPH i wielu osób prywatnych doprowadziły do tego, że projekty ustaw w najbliższych tygodniach będą czytane w Sejmie.

W ramach Partnerstwa dla Związków planujemy m.in. szeroko zakrojone działania informacyjne, skierowane zarówno do społeczeństwa, jak i do posłanek oraz posłów. Prosimy o informację, czy chcecie dołączyć do koalicji: rzecznik@miloscniewyklucza.pl. Listę członkiń i członków będziemy aktualizować na stronie www.

Partnerstwo dla Związków inicjują osoby związane z akcją Miłość Nie Wyklucza.

 

kontakt:

Agnieszka Weseli/Furja, historyczka seksualności, +48 536 179 890
Ewa Tomaszewicz, Miłość Nie Wyklucza, +48 668 14 86 87
Marcin Szczepkowski, Miłość Nie Wyklucza, + 48 502 712 256

 

więcej informacji: www.partnerstwodlazwiazkow.pl

 

na dzień 20.07 Partnerstwo dla Związków tworzą następujące organizacje i grupy nieformalne:

1. Akcja Miłość Nie Wyklucza
2. Europejska Fundacja Prawa
3. Fabryka Równości, Łódź
4. Fundacja Centra – kolektyw UFA
5. Fundacja Feminoteka
6. Fundacja Kultura dla Tolerancji, Kraków
7. Fundacja na rzecz Różnorodności Polistrefa, Kraków
8. Fundacja MaMa
9. Fundacja Replika
10. Fundacja "Pryzmat Różnorodności", Kraków
11. Fundacja Przestrzeń Kobiet, Kraków
12. Fundacja Wolontariat Równości
13. Grupa Inicjatywna ds. Związków Partnerskich
14. Grupa IRIS – Stowarzyszenie na rzecz osób o różnorodnych orientacjach psychoseksualnych i tożsamościach płciowych, Białystok
15. Grupa Q Alternatywie, Wrocław
16. Kampania Przeciw Homofobii
17. Lambda Bydgoszcz
18. Lambda Warszawa
19. nieformalna grupa Łódź Gender
20. Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych
21. Porozumienie Kobiet 8 Marca, Warszawa
22. Queerowe Centrum Społeczne
23. Stowarzyszenie Kobiet Konsola, Poznań
24. Stowarzyszenie na Rzecz Kultury Różnorodności "bez!miar"
25. Stowarzyszenie Otwarte Forum
26. Stowarzyszenie Na Rzecz Lesbijek, Gejów, Osób Biseksualnych, Osób Transpłciowych Oraz Osób Queer "Pracownia Różnorodności”, Toruń
27. Stowarzyszenie Tęczówka, Katowice
28. Stowarzyszenie na Rzecz Osób LGBT Tolerado, Gdańsk
29. Trans-Fuzja, Fundacja na rzecz osób transpłciowych
30. Wiara i Tęcza
31. Wyspa Kobiet, Poznań
32. Zjednoczenie na Rzecz Żyjących z HIV/AIDS "Pozytywni w Tęczy"

 

wsparcie medialne:

  • Homoseksualizm.org.pl
  • InnaStrona.pl
  • Lewica24.pl