Stanowisko Fundacji Polistrefa wobec deklaracji Sejmiku Województwa Małopolskiego o "zagrożeniu ideologią LGBT"
Deklaracja nr 1/19 Sejmiku Województwa Małopolskiego z dnia 29 kwietnia 2019 r. w sprawie sprzeciwu wobec wprowadzenia ideologii „LGBT” do wspólnot samorządowych[1] została wprowadzona pod obrady i przegłosowana przez dysponujących większością radnych Klubu Prawa i Sprawiedliwości.
Fundacja Polistrefa wyraża zaniepokojenie i zdecydowany sprzeciw wobec przyjętego stanowiska.
Deklaracja Sejmiku wprost narusza podstawowe prawa i wolności zagwarantowane wszystkim obywatelom Polski w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 roku, a w szczególności w art. 32:
Deklaracja stoi także w sprzeczności z szeregiem aktów prawa międzynarodowego strzegących praw i wolności człowieka i obywatela oraz prowadzących do zniesienia nierówności i zwalczania dyskryminacji także ze względu na orientację seksualną, w tym m.in. z:
art. 21 Karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej (2012):
Konkluzjami Rady Europejskiej w sprawie równouprawnienia osób LGBTI (2016), w których Rada m.in. zwraca się do państw członkowskich by:
Deklaracja Sejmiku ma charakter ekskluzywny, symbolicznie wyklucza bowiem przynajmniej kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców i mieszkanek[5] - lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych, które w Województwie Małopolskim mieszkają, uczą się, pracują i płacą podatki. Każda osoba mieszkająca w Małopolsce ma prawo oczekiwać od władz samorządowych równego traktowania, bez względu na swoją orientację seksualną i tożsamość płciową.
Poważne wątpliwości budzi wykorzystany w Deklaracji konstrukt „ideologia LGBT”. Postulatów grup mniejszościowych i dyskryminowanych, które koncentrują się na likwidacji nierównego traktowania nie można nazywać promowaniem ideologii i propagandą. To postulaty równościowe wywodzone z Konstytucji RP oraz Europejskiej Konwencji Praw Człowieka oraz innych aktów prawa międzynarodowego i krajowego.
Omawianą deklarację traktujemy – wbrew jej odwołaniom do wartości chrześcijańskich - jako niesprawiedliwą, pogłębiającą stereotypy i uprzedzenia, a także niezgodną z zapisami Katechizmu Kościoła Katolickiego, który w punkcie 2385 stanowi:
Znaczna liczba mężczyzn i kobiet przejawia głęboko osadzone skłonności homoseksualne. Osoby takie nie wybierają swej kondycji homoseksualnej; dla większości z nich stanowi ona trudne doświadczenie. Powinno się traktować je z szacunkiem, współczuciem i delikatnością. Powinno się unikać wobec nich jakichkolwiek oznak niesłusznej dyskryminacji.[6]
Warto podkreślić, że na gruncie współczesnej nauki orientacja heteroseksualna, homoseksualna i biseksualna są uznawane dziś za prawidłowe warianty rozwojowe seksualności człowieka. Homoseksualizm został wykreślony z list chorób i zaburzeń psychicznych Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego (DSM) już w 1973 roku, a z Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych (ICD) opracowanej przez WHO w 1991 roku – ta druga klasyfikacja stanowi prawną podstawę do stawiania diagnoz medycznych w Polsce.
Apelujemy o podejmowanie działań chroniących osoby LGBT+ przed dyskryminacją i propagujących rozwiązania równościowe w społeczeństwie polskim.
[1] https://bip.malopolska.pl/umwm,m,320114,2019.html [dostęp 30.04.2019].
[2] http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU19970780483 [dostęp 30.04.2019].
[3] https://www.prawo.pl/akty/dz-u-ue-c-2012-326-391,68250479.html [dostęp 30.04.2019].
[4] https://www.consilium.europa.eu/pl/press/press-releases/2016/06/16/epsco-conclusions-lgbti-equality/ [dostęp 30.04.2019].
[5] Literatura przedmiotu wskazuje różne szacunki liczby osób LGBT w społeczeństwie, zwykle 2 – 5 %
[6] http://www.archidiecezja.pl/include/user_file/kkk.pdf [dostęp 30.04.2019].